• Sunuş

  Ahmet H. KÖSE, A. Erinç YELDAN

  Şinasi Yeldan 1930 yılında Pamukova’da doğdu.Anne ve babası Selanik göçmeni, dört erkek çocuklu bir ailede İzmit’te büyüdü.Babası savaş yıllarında İzmit SEKA kağıt fabrikasında işçi olarak çalışırken, fabrikaya atık kağıt olarak getirilen posta pullarını satarak önce İzmit Lisesi’ni, sonra da İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kocaeli Barosu’nda avukat olarak 1958 yılında mesleğine başladı.1961’de Türkiye İşçi Partisi Kocaeli İl Başkanı olarak sosyalizm uğruna mücadeleye atıldı.Tüm yaşamı boyunca işçilerin, emeği ile geçinen insanların saflarında yer aldı.Aşağıda, kendisiyle birlikte Ankara’da kaldığı evin komşusu olan Deniz Taşıran’ın anılarında göreceğiniz üzere, ilerleyen rahatsızlığı nedeniyle mesleğinin “avukat” sözcüğü ile tanımlanmasını anımsayamamasına karşın, yaptığı uğraşı “biz işçilerin daha iyi bir yaşam sürmeleri için mücadele ediyorduk” sözleriyle açıklamaktaydı.

  Tüm hayatı boyunca sosyalist olarak yaşadı; sosyalizmin ilkelerini savundu; sosyalist olarak 2017’nin 10 Kasım’ında aramızdan ayrıldı.

  Çalışma ve Toplum Dergisi’nin 60. sayısı onun düşüncelerini ve mücadelesini anmak üzere, ülkemizden ve Hindistan’daki iki meslektaşımızın katkılarından bir araya getirilen yazılardan oluşuyor.Yazıları dört ana bölümde toplulaştırdık: (1) Türkiye’de Emeğin Hukuku, Devlet ve Dönüşüm; (2) Geçmişin İzinde, Sanayisizleşme ve Büyüme Salınımında Türkiye; (3) P Dünya ve Türkiye Ekonomisi, Kriz ve Bölüşüm Eğilimleri; (4) Kadın Emeği, Genç İşsizler, Bölgesel Eşitsizlik.

  Bu çalışmaya yazılarıyla katılan; özel nedenlerle ya da iş yoğunlukları nedenleriyle katkıda bulunamayan, ancak düşünce ve mücadelelerinde bizlere birlikte olan tüm dostlarımıza; ve başta Av. Murat Özveri olmak üzere, bu sayının hazırlanmasında büyük emeği geçen Çalışma ve Toplum Dergisinin emekçilerine titiz çalışmaları, önerileri ve yönlendirmeleri için teşekkürlerimizi borç biliyoruz.

  Ankara, 2018

© 2019 - ÇALIŞMA VE TOPLUM DERGİSİ